Dzień Chemika „Miasteczko Mendelejewa”

7 czerwca 2019 r. Wydział Chemii UAM  zmienił nieco swoje oblicze i przekształcił się w tętniące życiem chemiczne miasteczko. Z okazji przypadającej na ten rok 150. rocznicy powstania Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych członkowie Naukowego Koła Chemików zorganizowali wydarzenie „Dzień Chemika – Miasteczko Mendelejewa”.

Inicjatywa skierowana była do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydział Chemii UAM wypełnił się po brzegi – w wydarzeniu wzięło udział niemal 600 uczestników z ponad 20 wielkopolskich szkół.

Studenci z NKCh UAM doskonale zadbali o to, aby czas spędzony w progach Collegium Chemicum był nie tylko przyjemnością i oderwaniem od szkolnej rutyny, ale także pouczającą lekcją chemii. Wykłady zaproszonych gości – prof. dr. hab. Macieja Kubickiego, dr. hab. Mariusza Pietrowskiego, dr. hab. Tomasza Pospiesznego oraz dr. Dawida Frąckowiaka – pozwoliły młodzieży na zapoznanie się z właściwościami pierwiastków chemicznych oraz historią ich odkryć.

Przy każdym z jedenastu przygotowanych stanowisk, uczniowie mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych, rozwiązując zadania i zagadki w formie gry terenowej. Uczestnicy mieli okazję przeanalizować pochodzenie nazw pierwiastków chemicznych, zapoznać się z historią wybitnych chemików z rejonu Wielkopolski a także prześledzić losy rozwoju Układu Okresowego. Nie zabrakło także warsztatów doświadczeń chemicznych w małej skali, w których czynny udział brali młodzi adepci chemii. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli także wystawić na próbę swój refleks w grze „Chemiczne Bingo” oraz mieli okazję podziwiać pierwiastki chemiczne w ich pełnej krasie na specjalnie przygotowanych ekspozycjach.

Każdy z uczestników otrzymał od organizatorów drobne upominki oraz materiały dydaktyczne w postaci specjalnego wydania gazety „Głos Chemika” i kieszonkowego układu okresowego. Gazeta bardzo przypadła uczniom do gustu i rozbudziła w nich ducha rywalizacji – puste miejsca w gazecie należało wypełnić specjalnymi kolorowymi naklejkami, przedstawiającymi symbole wybranych pierwiastków chemicznych. Naklejki rozdawali organizatorzy, co stanowiło motywację do odwiedzenia wszystkich stanowisk i skrupulatnego rozwiązywania zadań przy każdym z nich.

Na tym jednak nie koniec atrakcji! Wydziałowy dziedziniec stał się polem do gry odbywającej się na specjalnie przygotowanej makiecie przestawiającej pokaźnych rozmiarów Układ Okresowy, a korytarze przemierzali Maria Skłodowska-Curie wraz z Dmitrijem Mendelejewem, zachęcając uczestników do zrobienia wspólnego zdjęcia.

Wydarzenie „Dzień Chemika – Miasteczko Mendelejewa” odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Chemii oraz Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w ramach projektu FUND_AKCJA 2019.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: