Technologia Chemiczna. Przemysł Nieorganiczny

            Biorąc do ręki książkę Technologia Chemiczna. Przemysł Nieorganiczny byłem pełen obaw. Na początku zauważyłem bardzo ładną oprawę graficzną tejże książki. Niestety grubość tej książki bardzo mnie przeraziła. Co później zostało zweryfikowane przeze mnie i mogę z całą pewnością stwierdzić, że książka jest bardzo dobrze napisana, w sposób przystępny, nie sprawia żadnych problemów. Każde zagadnienie jest wytłumaczone w sposób rzetelny, każdy kto nie jest zaznajomiony z tą tematyką może nauczyć się czegoś nowego a przede wszystkim znaleźć potrzebne dla siebie informacje.

            Podręcznik można polecić każdemu kto chce się dowiedzieć więcej o technologii chemicznej. Autorzy postarali się pisać językiem, który będzie odpowiadał każdemu studentowi. Mogę stwierdzić, że książka ta jest warta uwagi przede wszystkim dla studentów uczelni technicznych jak również dla przyszłych chemików, którzy chcą zgłębić tajniki otrzymywania różnych związków chemicznych, co może się przydać w dalszych etapach nauki. Myślę, że każdy profesor będzie chętnie polecał ten podręcznik, ponieważ książka ta zawiera bardzo dużo schematów instalacji prowadzących do otrzymywania różnorodnych związków.

            W tej części co również mogę zaliczyć na plus są dostępne wyjaśnienia dla wszystkich, nawet najprostszych definicji. Mogę śmiało stwierdzić, że autorzy w sposób przemyślany napisali tę książkę. Wszystkie najważniejsze procesy technologiczne dla przemysłu nieorganicznego znajdują się właśnie w tej książce. Nawet osoby będące po studiach technicznych a mające ambicje aby lepiej poznać technologię chemiczną mogą bardzo chętnie sięgnąć właśnie po ten podręcznik. Kolejnym plusem tej książki jest fakt iż, pokazano realne przykłady produkcji w przemyśle nieorganicznym, ceramicznym, metalurgicznym oraz wytwarzanie gazów syntezowych, nie zabrakło również miejsca dla technik stosowanych przy uzdatnianiu wód i oczyszczaniu ścieków.

            Książka zawiera bardzo obszerny materiał, który omawia zasady prowadzenia procesów technologicznych występujących w przemyśle chemicznym oraz w pokrewnych dziedzinach produkcji. Podręcznik ten opisuje bardzo dokładnie zasady sporządzania bilansów technologicznych, mechanizmy reakcji towarzyszące w reaktorach chemicznych, zasady racjonalnej gospodarki surowcami i energią w instalacjach produkcyjnych jak również problemy oddziaływania reaktorów przemysłowych na środowisko. Biorąc pod uwagę fakt, że w tej książce zawarte są również praktyczne przykłady procesów przemysłowych możemy przekonać się jak pracuje każdy z tych działów technologicznych.

 

            Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że myliłem się co do tej książki, autorzy wyprowadzili mnie z błędu pod każdym względem. Mogę polecić ten podręcznik każdemu, kto jest rządny wiedzy i chce podszkolić się z technologii chemicznej. Myślę, że tę książkę można również polecić każdemu kto jest zainteresowany tym tematem. Studenci uczelni technicznych i chemicznych na pewno będą chętnie chcieli ją zakupić i zgłębić wiedzę z tejże książki. Jeżeli ktoś jest zainteresowany technologią chemiczną powinien posiadać w swojej biblioteczce domowej właśnie tę książkę autorstwa Krzysztofa Schmidta-Szałowskiego, Mikołaja Szafrana, Ewy Bobryk i Jana Senteka. Informacje zawarte w tym podręczniku na pewno będą służyły pomocą zarówno dla studentów chemii i kierunków pokrewnych jak również dla pracowników placówek realizujących projekty badawcze z dziedziny technologii chemicznej. Po zgłębieniu jeszcze raz zawartości tego podręcznika mogę stwierdzić, że jest to znakomita książka zarówno do nauki jak i do pracy w dziedzinie technologii chemicznej. Każdy z procesów opisany jest bardzo fachowo, a dołączając do tego wstęp, czyli m. in. tworzenie bilansów, gospodarowanie surowców możemy być znacznie lepsi w swojej pracy.